Танк Станіслава Лема

 

Місяці два тому я розповідав про епіциклоїд – проєкт «машини для знищення фортець» створений львівським інженером Семчишиним в часи Першої світової війни. Сьогодні ж – про проєкт ще одного львів’янина, Станіслава Лема. Так-так – того самого!

 

Інформацію про цей проєкт відкопав в московському архіві широко відомий у вузьких колах запорєбріковий дослідник Юрій Пашолок. Базується вона на доповідній записці, причому ілюстрованій, яку Станіслав Лем відправив до наркомату оборонної промисловості срср 14 жовтня 1944 р. – вже після того, як радянські війська вибили німців зі Львова. Документ цей містить цілу низку пропозицій, одна з яких – це ескіз надважкого танка.

 


«Це танк, ескіз якого я маю, має довжину 10 метрів, шириною понад 4 метрів для того, щоб мати можливість вільно рухатися місцевістю, спирається на чотири незалежні гусеничні візки, які здатні відхилятися незалежно, завдяки чому може долати ( до певної міри) протитанкові рови, вали, мури тощо.

 

Танк, який можна було б назвати сухопутним панцерником, крім передньої гарматної вежі має меншу за розміром задню башту зі спареною малокаліберною зенітною гарматою.

 

У чотирьох кутах у нього додатково є кулеметні башти, сектори обстрілу яких перекриваються в широкому радіусі. Маса танка становила б понад 220 тонн.


 

Броня найкращим чином була б адаптована для серійного виробництва і була б литою, що хоч і дещо збільшує масу за рахунок гіршої якості в порівнянні з катаною бронею, проте дозволяє виробляти броню чвертями або восьмушками від загального обсягу [тобто, лиття великими деталями – танк складався б з чотирьох чи восьми деталей], і забезпечує простоту монтажу. Така броня скрізь була б куляста [тобто, заокруглена] або з опуклими зовнішніми обрисами, тобто з боків, спереду та ззаду. Спільний мотор (наприклад, дизель) через карданний вал приводить в рух паралельні гусеничні візки. Відповідне профілювання поверхонь дасть можливість отримати суцільні сектори ураження вогнем для головної гармати, швидкострільної гармати та кулеметів без взаємного блокування зон обстрілу».

 


Зрозуміло, що цей проєкт не був взятий до уваги. Майбутній письменник-фантаст не врахував один простий нюанс: як мав би доставлятись танк-гігант до поля бою...

Шановні читачі, якщо моя писанина вас зацікавила – можете докинути трошки на книжечки: https://buymeacoffee.com/andrijkhar9

 

Приватбанк: 4731 2196 4166 1818


Коментарі

Популярні дописи з цього блогу

Генерал Паттон, Степан Бандера і лейтенант Скубік

Фінські "надувні" бункери