"Базуки" на морі

 

Установка Мк 13 на торпедному катері РТ 354

Невдовзі після появи «базуки» нова зброя привернула увагу військових моряків. Зрозуміло, для боїв у відкритому морі вона не надавалася, але могла виявитися корисною під час прибережних операцій — боротьби з «москітним флотом» противника або вогневої підтримки десантів. Коли на початку 1944 року розроблявся проєкт переобладнання морських мисливців РС на канонерські човни типу PGM, до складу їхнього озброєння, крім солідного набору гармат і кулеметів (76-мм гармата, одна 40-мм та шість 20-мм автоматичних гармат, а також пара великокаліберних кулеметів), включили і морський варіант «базуки», що отримала позначення Mk 13. Остання являла собою дещо модифіковану палубну установку-триногу Mk 19, яка спочатку призначалася для 7,62-мм кулемета. На неї було змонтовано шість стволів РПГ M1 (по три з правого та лівого боків). Наведення здійснювалося вручну. Установка (в незарядженому стані) важила близько 80 кг.

Канонерський човен PGM 9. У кормовій частині видно установку Mk 13

Установка Mk 13 пройшла випробування на канонерці PGM 9 — першому кораблі серії, що вступив до строю 1 липня 1944 року. Результати виявилися розчаровуючими: для боротьби з ворожими катерами краще підходили автоматичні гармати, а для вогневої підтримки десанту бажаними були б ракети з потужнішими бойовими частинами. У підсумку всі наступні канонерки цього типу вступали до строю без «базук».

Американці також експериментували з установкою гранатометів на торпедних катерах. Зокрема, установку Mk 13 отримав катер РТ 354 (типу «80-футовий ELCO»), що входив до складу 25-ї ескадри торпедних катерів. Це з’єднання, яке діяло біля берегів Нової Гвінеї, вело боротьбу з малими японськими катерами й баржами, ураження яких торпедами було складним через їхню мілку осадку. Виявилося, що дерев’яним корпусам цих цілей кумулятивні гранати «базук» завдають порівняно незначних ушкоджень, і моряки віддали перевагу 114-мм та 127-мм некерованим ракетам із потужнішими фугасними бойовими частинами.

Шановні читачі, якщо моя писанина вас зацікавила – можете докинути трошки на книжечки: https://buymeacoffee.com/andrijkhar9

Приватбанк: 5168 7456 7352 6783 

Ось, до речі, свіженьке поповнення черги на прочитання:



Коментарі

Популярні дописи з цього блогу

80 років тому: найбільша танкова битва в районі Броди-Дубно-Луцьк

Генерал Паттон, Степан Бандера і лейтенант Скубік

Словаки під Липовцем: липень 1941-го